Terminy

Wiosna 2023

Lokalizacja

Gdańsk, Gdynia

Program

Zaawansowane manewrowanie jachtem, planowanie podróży

Szkolenie manewrowe – Gdańsk

4-dniowe praktyczne szkolenie na jachcie

Masz w planie swój kapitański rejs, jednak czujesz, że to jeszcze nie ten moment? Masz już uprawnienia, ale twoje szkolenie ograniczyło się do „jak zdać egzamin” zamiast nauczyć Cię tego, co zrobi Cię kapitanem? Albo może po prostu wychodzisz z założenia, że nauki nigdy za wiele, szczególnie na morzu?
Nieważne z jakiego powodu tutaj trafiasz –  podczas naszego szkolenia naszym celem będzie przekazanie Ci jak największej, solidnej dawki wiedzy i umiejętności, które w przyszłości wykorzystasz na wodzie. Główny naciski na szkoleniu kładziemy na manewrowanie jachtem: long-side, Y-bomy, zacieśniona cyrkulacja, cumowanie dziobem rufą, w lewo i w prawo, pod wiatr czy z wiatrem. Będziemy trenowali takie techniki jak: używanie szpringu dziobowego, rufowego, podejście z wykorzystaniem cumy rufowej (szczególnie przydatne przy bocznym wietrze!), manewr 'trzebieski’, brest 'holenderski’ i inne sztuczki, które pomagają w cumowaniu. Nie licz na taryfę ulgową, bo możliwości cumowania jest wiele, a my pokażemy Ci wszystkie możliwe sposoby, abyś później mógł wybrać ten najlepszy w danym porcie.

Jednak sama manewrówka to nie wszystko. Na podstawie naszego doświadczenia, przekażemy Ci praktyczną wiedzę, jaką każdy kapitan powinien posiadać:
Planowanie trasy – Skąd wziąć dane meteo? Co to znaczy przygotowanie nawigacyjne? Jak optymalnie wybrać trasę? Jak przygotować się (także jacht i załogę) do wejścia do portu? Pływanie do sąsiednich portów abyś na rzeczywistym przykładzie to właśnie Ty mógł odpowiedzieć na te wszystkie pytanie – my pokażemy Ci natomiast, jak to zrobić.
Obsługa radia VHF, czyli radiooperator SRC w pigułce – chcesz dowiedzieć się, jak obsługiwać w praktyce radio morskie? Jak porozumieć się z mariną, zgłosić wejście do portu, albo nawiązać łączność z inną jednostką? Umiejętność obsługi radia w codziennych sytuacjach to obowiązkowy punkt na liście każdego skippera. Podczas szkolenia na pewno dopiszesz go do swoich umiejętności.
BHP – bardzo często pomijane przez większość skipperów. Na naszym kursie dokładnie omówimy i pokażemy wam wszystkie środki ratunkowe w jakie wyposażony jest jacht – kamizelki ratunkowe, tratwa ratunkowa, koła ratunkowe, pirotechnika, EPIRB, UKF (czyli sposoby wzywania pomocy).
Silnik oraz instalacje elektryczne – dokładne omówienie „palcem” wszystkich podzespołów silnika. Znajdziemy filtr oleju, filtr paliwa, pokażemy oraz wymienimy wszystkim Wam dobrze (ale nie w praktyce) znany „propelerek”. Sprawdzimy filtry wody, chłodzenie w silniku, poprawność działania instalacji elektrycznych oraz jak zapobiegać podstawowym awariom na jachcie. Pokażemy także co to są i gdzie znajdują się heble oraz jak awaryjnie zgasić silnik gdy tradycyjne sposoby zawiodły.
Obsługa jachtu – Dokładnie pokażemy, które linki można – a które zdecydowanie nie można wyluzować, jak utrzymać kurs kompasowy, jakie są sposoby kotwiczenia oraz praktyczne ćwiczenia z rzucania i stawania na kotwicy.
Szkolenia poprowadzą doświadczeni i znani kapitanowie – kpt. Paweł Krakowiak oraz kpt. Skipper Romek 
1
2
3
4
5
6
previous arrow
next arrow
 

Dwa poziomy zaawansowania

 Szkolenie realizujemy na dwóch poziomach – 'Standard’ i 'Ekspert’. Jaka jest różnica?  Na obu realizujemy ten sam program i podobne ćwiczenia. Pływamy jednak różnymi jednostkami – na 'standardzie’ jest to jacht średniej wielkości, 39-42 stop. To idealny gabaryt dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją kapitańską przygodę. ’Ekspert’ to już wyżej postawiona poprzeczka – duży, cięższy 50-stopowy jacht. Ten wybór polecamy osobom, które mają już doświadczenie w manewrowaniu i chcą przenieść swój warsztat na wyższy poziom. Ze względu na różnice w wielkości jachtu, wariant expert wymaga dużo więcej wprawy i precyzji w manewrowaniu. 

WARIANT EKSPERT

Jacht Bavaria 50 – 15 m długości,  75KM silnika,  prawie 15 ton masy własnej. Okiełznanie takiego jachtu wymaga wprawy, ale pokażemy Ci, że nie jest to takie trudne 🙂
Pakiet Premium to gwarancja maksymalnie 4 osób na w załodze, czyli 50% więcej na manewry dla Ciebie! W wersji podstawowej pływamy w załogach 6+1
 

WARIANT STANDARD

Jacht Sun Odyssey 42DS / Sun Odyssey 39i – 13/12 m długości, ok. 50KM silnika, masa ok. 10t. Idealne dla osób, które chciałyby nauczyć się manewrowania jachtem 'standardowej’ długości. 

Najbliższe szkolenia  w wariancie standard planujemy w wiosną 2024r. Zaczynamy już w połowie kwietnia

MANEWRÓWKA NA KATAMARANIE

Szukasz manewrówki na jachcie wielokadłubowym? Nie musisz już jechać do Chorwacji. Nasze szkolenia organizujemy w Sopocie. Dowiedz się więcej!

TERMINY SZKOLEŃ

W sezonie 2023 zakończyliśmy już zapisy na szkolenia grupowe. Jesienią jest możliwość zorganizowania terminu indywidualnego. Pamiętaj, sezon się nie kończy, trzeba się tylko cieplej ubrać 🙂


Wiosną 2024, w okresie kwiecień – czerwiec, planujemy kolejną edycję szkoleń. Szczegóły już niedługo!

Terminy indywidualne

Nie widzisz pasującego Ci terminu? A może chcesz szkolenie tylko dla Ciebie i swojej załogi? Nie ma problemu – skontaktuj się z nami, a my przygotujemy indywidulaną ofertę, dostosowaną do twoich potrzeb.

navigare-yachting-sailing-with-skipper-1024x683
Miejsc zajętych
100%
W końcu nabrałem pewności za sterem. Cierpliwie wytłumaczone manewry i nagle wszystko stało się prostsze. Polecam każdemu, kto zdał JSM, ale nie czuje się jeszcze na siłach i szuka doszkolenia. Warto!
Warsztaty kapitańskie 2022
Ankieta anonimowa